Anal fistül tedavisi nasıl yapılır?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (9)

Anal fistül cerrahlar tarafından genelde sevilmeyen bir hastalık grubu. Doğrusu da bu aslında. Anal fistül, ancak bu alana odaklanmış uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Çünkü son derece komplike bir hastalık.

Bizim teknolojimize, deneyimimize rağmen, bir anal fistülü tedavi ettiğimizde, hastaya yüzde yüz tekrar etmeyecektir deme şansımız yok; tüm dünyada böyle. Son derece nüksetmelere açık, ısrarcı inatçı bir hastalık. Bu yüzden de zaten çok basit fistüller dışında cerrahlar çok yaklaşmamaktadırlar. Cerrahi dışında da bir tedavi şansımız bulunmuyor ne yazık ki.

Fistülü bir şekilde tam olarak ve anal kaslara (anal kontinense) zarar vermeden tedavi etmek zorundayız. Son yıllarda, uygulamaya başlanan bazı yeni tedavi yöntemleri, yeni teknikler var. Örneğin, VAFT gibi, yani video aracıklı fistül cerrahisi yapılması gibi veya LIFT (fistül traktının bağlanması) gibi… 2000’li yıllarda fistül plugları, yani tıkaçları gündeme geldi ve bunlar denendi. Ancak hem bizim çalışmalarımızda, hem de batıda yapılan çalışmalarda, çok yüksek başarılar elde edilemedi.

Bizim ekibimiz tarafından geliştirilen hibrid seton tekniği ile komplike fistüllerde uluslararası da kabul edilmiş tedavi yöntemlerinden biridir. Önemli olan tedavilerin isimleri değil, fistülün iyi haritalanması (mapping), iyi irdelenmesi, yandaş hastalıkların doğru teşhis edilmesi ve deneyimli bir ekip tarafından, ön yargısız bir cerrahi uygulanmasıdır. Biz bile, herhangi bir fistül vakasında, bu hastalığı yüzde yüz tedavi ettik, yüzde yüz hallederiz diyemeyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>