Anal fistül hastası hangi doktora gitmeli?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (2)

Anal fistül hastası hangi doktora gitmeli? Bu önemli bir nokta. Çünkü tıp giderek, spesifikasyon dediğimiz küçük uzmanlık alanlarına bölünüyor. Bilgi biriki arttıkça hekimlerin tüm tıp uygulamalarını bilme ve gerçekleştirme şansları kalmıyor.

Bunun için, örneğin genel cerrahi kapsamında bir uzman, mide, bağırsak, kalın bağırsak, meme, tiroid gibi pek çok ameliyatı yaparken, artık biz kendi içimizde de, bu alt uzmanlık alanlarına (spesifikasyon alanları) mecburen yöneliyoruz. Örneğin biz kolorektal cerrahi ile proktoloji ile ilgileniyoruz. Tabi bir açıdan bu mantıklı bir yaklaşım. Çünkü daha küçük bir alanda, hep o işi yaptığınızda, o alanı çok daha iyi biliyorsunuz ve çok daha iyi yapıyorsunuz.

Zihniniz, araştırmalarınız, pratiğiniz hep olana yönelik oluyor. Bunun yalnız getirdiği pratik bir sıkıntısı var. O da, eskisi gibi hastalar, bir dahiliyeciye, bir cerraha gitmekle sadece sorunu çözemiyorlar. Bu doğru yönlendirmeyi yapmanın iki yöntemi var. Bunlardan birincisi; neyse ki artan iletişim ortamı şansı ile, tabi ki hastalar, internet üzerinden konu ile ilgili uzmanları irdeleyerek gidebilirler. Buradaki limitasyon, tabi internet üzerinde çok kirli ve reklama yönelik bilgi olması gibi sıkıntılı unsurlar olmasıdır. İkinci yöntem ise; kurumlar tarafından yönlendirme yapılmasıdır. Hekim bir hastenede, bir kurumda görev yaşıyorsa, o kurumun call centerlarına bilgi aktarmasıdır.

Örneğin biz kendi uygulamamızda, kendi hastanemizde, hangi hekimin, hangi anahtar kelimelerle (ki bu anahtar kelimeler, hastanın kendini ifade ederken tercih edebileceği kelimeler üzerine yoğunlaşıyor) hangi hastalık grubunun uzmanı olduğunu bildiriyoruz. Dolayısı ile, biraz hasta arayarak, “benim hemoroid yakınmam var” ya da “anal fistül yakınmam var” veya kabaca “bağırsaklarım ile ilgili bir problemim var” dediğinde, bu hasta grubu, call center tarafından bizim proktoloji merkezimize yönlendiriliyor. Çok önemli bir konu, çünkü her hastalığın, özellikle de komplike vakaların, o alanın uzmanı tarafından tedavi edilmesi, hastalığın seyri ve iyileşmesi açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>