Makatta apse (anal apse) nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (6)

Genellikle bizim dışarıdan göremediğimiz bez yapılarının, her zaman anal kanalda yerleşik olan anal bezlerin ağızlarında tıkanma, şişme ve iltihap biriktirme ile gelişmesi, yaygın bir sorun olan apseleri meydana getirir.

Bu hasta grubunda sıklıkla, kötü hijyen, şeker hastalığı, erkek cinsiyeti, düzensiz dışkılama, bağışıklık sistemini zayıflatan bazı hastalıklar, kabızlık vb özelliklerden bazılarına, kesin bir nedensellik ilişkisi olmamasına rağmen rastlanır. Anal apseler, alt yapı özelliklerinden hiçbiri olmadan gelişerek, bazı hastalarda görülebilir.

Anal apsenin diğer apselerle benzer kliniği bulunur. Daha ileri vakalarda halsizlik ve ateş gibi rahatsızlıklar (semptomlar), anal/makat bölgesinde şişlik, oturamama tarzında olan hassasiyet, zonklayıcı şekilde ağrı gelişecektir. Proktolojik muayenede tanınmaları kolaydır. Ancak supralevator apseler ve bazı derin yerleşimli olan apseler (bazı yüksek apseler) kendini gizleyen ve muayenede saptanamayabilir. Kolonoskopi ve MR ile görüntüleme, Crohn hastalığı ekartasyonu için gerekebilir.

Apselerin ortaya çıkışlarının hepsi patlama ve açılmak şeklindedir. Apse ile ilk defa karşılaşan hastalarda koruyucu tedbirler alınabilir, böyle bir sorunun tekrar ortaya çıkmasını engellemek için ise, beklemek yerine uzman bir cerrahın, anestezi altında uygun olan teknikle apseyi drene etmesi sağlanabilir. Tedavi şansının iyi kullanılması gerekir. Bizleri uğraştıran farklı bir problem ise, ne yazık ki genellikle anal fistüle dönüşerek fistülize olmalarıdır. Bu konuyu da ayrıca ve ayrıntılı olarak irdelememiz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>