Dünya literatüründe kabul gören anal fistül tedavisindeki başarı

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (2)

Anal (peri anal) fistüller, tedavisi çok zor olan bir hastalık grubu olarak anal apselerden gelişmektedir. Çok kısa ve doğrusal bir yol izleyen bazı anal fistüller, anal kasları içine almayabilir. Bu fistüllerin cerrahi tedavisi de kolaydır ve basit fistüller olarak sınıflandırılmaktadır.

komplike fistüller olarak adlandırılan nüks etmiş ya da çift taraflı (at nalı) fistüller, dallanarak, anal kasların çoğunu içine alarak oluşmaktadır. Adeta küllerinden yeniden doğdukları söylenebilen komplike fistüller, çok nüks eder ancak kötü huylu bir hastalık olmadıkları bilinmektedir. Nüks eden komplike fistüller için izlenen cerrahi tedavi de oldukça zor ve sorunludur.

Dikkatli ve deneyimli bir cerrahi, maksimum derecede teknoloji kullanımı gerektiren anal fistüller, özel hastalık kategorisindedir. Tersi bir durumda anal kasların zarar görmesi ve sürekli nüks etmesi sorunu ile karşılaşılarak inkontinens komplikasyonu gelişmesine yol açabilmektedir. Cerrahi müdahale her nükste daha zorlaşır ve ciddileşir.

Seton yöntemi sayesinde fistül yoluna iç ve dış ağızlardan geçen ipliksi bir materyal yerleştirilerek tedavi uygulanır. Gevşek bırakılan seton, genellikle Chron hastalarına uygulanmaktadır ve uzun süre hatta ömür boyu hastada kalabilmektedir. Fistülü tamamen yok etmeyi sağlamasa da, fistülün tekrar apseleşmesini önlemeyi sağlamaktadır. Zaman içinde kaslara zarar vermeden, fistülün kurutulmasını ve iyileşmesini seton yardımıyla sağlayan uygulama, kesici seton uygulamasıdır. Setonun birçok defa sıkılması ihtiyacından ötürü kullanılan tel veya dikiş ipliğinin kullanılması, ağrı ve stres yaratabilmektedir. Gaz kontrolünü olumsuz etkileme, anal kaslarda harabiyet oluşumuna sebep olması sanıldığı aksine yan etkilerinin olduğunu gösterir nitelikledir.

Kullanılan hibrid seton ya da elastik seton tekniği, bu durumların çoğunu ortadan kaldırmayı başarabilmektedir. Sıkmaya gerek kalmayan Prof. Dr. Bülent Menteş ve ekibi tarafından geliştirilmiş olan yöntem, kasların minimum etkilenmesini sağlamaktadır. Cerrahi kitaplarda da yer alan bu cerrahi teknik innovasyon uluslararası dergilerde yer almıştır. Amerikalı Prof. Steven Wexner, kendisinin de bu tekniği deneyeceği ve kullanacağı ifade etmiştir ve cerrahi ününe bakılırsa kıymetli bir yorumdur.

prof

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>