Anal fistülde (makatta fistül) fistülotomi nedir?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (3)

Anal fistülde (makatta fistül) fistülotomi nedir? Anal fistülde fistülotomi, aslında Latince kelime köklerinde anlaşılacağı üzere, fistülün üzerinin kesilip açılmasıdır. Çünkü fistül, silindirik tarzda bir traktır (yoldur).

Bunun üzeri açıldığında bu kapalı sistem ortadan kalkar ve alttan dolarak yara, fistül normal koşullarda iyileşir. Belki de, cerrahi tarihindeki en eski yöntemdir. Ancak sonuçları en iyi bilinen ve hakkaten hala etkinliğini muhafaza eden bir tedavi çeşitidir.

Çok basit gözükmekle birlikte, yine de önem verilmesi gereken bir tedavi şeklidir fistülotomi. Ancak, fistülotomi yapabilmeniz için, anal fistülün basit fistül olması ve anal kasların çoğunu içine almıyor olması gerekir. Aksi takdirde, bu kesme işleminde anal kasların da önemli bir kısmının da kesilmesi gerekecektir. Fakat bu durum, hastanın gaz / gaita kontrolünü tehdit edecektir. Dolayısı ile aslında çok basit ve etkili bir yöntem olmasına rağmen, fistül çok iyi irdelenmelidir. Sadece uygun vakalarda kullanılabilir. Bunu eğitim videolarımızda da göstererek anlatıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>