Anal fistül (Makatta Fistülü) tekrarlar mı?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (4)

Anal fistül tedavisinde en korkulan unsur, anal fistülün nüks, yani tekrarlama ihtimalidir. Tekrarlama riski, maalesef ki çok yüksektir. Pek çok hasta defalarca ameliyat olmak zorunda kalır. Anla fistüller, kötü huylu bir hastalık grubu olmamasına karşın, son derece eratik dediğimiz, inatçı lezyonlardır.

Küllerinden yeniden doğabilen bir hastalık grubudur. Bunun için tabi tedaviyi çok iyi ayrıntılamak gerekiyor. Daha öncede “Anal Fistülün (Makat Fistülünün) Tedavisinde Ana Prensipler Nelerdir?” başlıklı yazımızda vurguladığımız üzere, altta yatan bir başka hastalık olmadığını çok iyi irdelememiz gerekiyor. Çünkü altta yatan bir hastalık varsa, hastalığın da diğer taraftan tedavi edilmesi gerekecektir. Aksi taraftan, nüks etmesi kaçınılmaz bir sonuçtur.

Bazen, Iceberg’in suyun üzerinde kısmında kalan bir hastalıktır. Pek çok anal fistülde de geçerli bir durumdur bu. Alttan yatan bir hastalık yoksa dahi, bahsettiğim nedenler ile tekrar edebilir. Bunun için haritalandırmanın (Mapping) ameliyat öncesi çok yapılması gerekir. Yan dallarına atlarsak, nüks edebilir. Tüm tedavi yöntemlerini çok iyi bilmemiz gerekiyor. Bu alanda deneyimli bir grubun bu ameliyatları yapması gerekiyor ve bir taraftan da tabi hastalığı temizlemeye çalışırken, anal kontinanse, yani gaz / gaita kontrolüne bir zarar vermemiz gerekiyor. Onun için çok zor tedavi grubudur anal fistüllerin cerrahisi ve ben dahil hiçbir hekim, bütün teknoloji ve deneyimine rağmen, bir fistülün %100 tedavisi konusunda bir iddiada bulunamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>