Anal fistül ile anal fissür arasındaki fark nedir?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (8)

Bu çok karışıklığa yol açan bir konu. Çünkü iki hastalığın adı da “anal fis-“ ile başlıyor ama biri fistül, diğeri fissür ve aslında birbirlerine neredeyse hiç benzemiyorlar. Anal fissür, Latincede çatlak demek ve “makat çatlağı” manasına geliyor. Makat derisi üzerinde genelde kabızlığa bağlı bir çatlak vardır ve şiddetli ağrı oluşturur. Özellikle de dışkılama ile provoke bir ağrı oluşturur.

Anal fistül ise bundan tamamen farklı bir hastalık grubu. Yine anal bölgede görülen, yani proktoloji kapsamında görülen ama tamamen farklı bir hastalık grubu. Anal fistül bir ağzı dışarıda anüs etrafında, diğer ağzı bağırsak içerisinde, yani anal kanal içerisinde, iki ağızlı anormal bir yol (trakt)oluşmasını anlatır ve genelde perianal apselere ikincil olarak gelişir. Anal fistüller, proktolojide bizim için çok daha sıkıntılı bir hastalık grubu tanımlıyor. Burada hastanın temel problemi, anal fissür’den çok farklı olarak apseleşmeler ve akıntıdır. Cerrahisi de tümüyle farklı bir hastalık grubudur.

Tüm bunları ve tedavilerini, ayrı özel başlıklar olarak irdeledik ve irdeleyeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>