Anal fistül hangi yaşlarda ve hangi cinsiyette daha sık görülür?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (5)

Anal fistül hangi yaşlarda ve hangi cinsiyette daha sık görülür? Pek çok proktolojik hastalıkta (anarektal hastalık) olduğu gibi, anal ya da peri anal fistüllerin görülme sıklığını kesin bilmiyoruz. Bunun nedeni bildirimi zorunlu bir hastalık değil, ikincisi de hastaların bildirmekte imtina ettiği bir hastalık hatta bazı hastaların bildirmemeyi tercih ettiği bir hastalık.

Dolayısıyla bu konuda kesin rakamlara ulaşmamız zor. Bir de, tabi biz çok sık görüyoruz, biz referans merkezi olduğumuz için, her taraftan bize özellikle zor fistül vakaları gönderildiği için, sanki çok sık oluyormuş gibi gelebilir. Bu da aslında istatistiki açıdan hatalı olabilir.

Altta yatan Crohn, Ülseratif Kolit gibi hastalıklar yoksa, çocuklarda çok sık görmüyoruz neyse ki. Yaşlılarda giderek artan bir eğilim var (en azından bizim serimizde böyle) ve yine bizim rakamlarımızla erkek cinsiyette daha sık görüldüğünü saptıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>