Anal fistül başka hastalıkların belirtisi olabilir mi?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (7)

Anal fistül başka hastalıkların belirtisi olabilir mi? Oldukça önemli bir konu. Evet, anal fistüller başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu durum, klinik tabloyu daha karmaşık hale getirir.

Anal fistüllerin çoğu, anal glandların (anal bezler) iltihaplanması, anal apselerin boşalması sonrasında ortaya çıkar, klasiği budur. Ancak, başka hastalıkların belirtisi olarak da anal fistüller gelişebilir. Bu, bizim işimizi oldukça zorlaştıran bir durum. Çünkü bir taraftan fistül ile uğraşırken, diğer taraftan altta yatan ve bu anal fistülü provake eden temel hastalığı da tedavi etmemiz gerekir. Buna en iyi örnek Crohn Hastalığıdır.

Crohn Hastalığında anal fistül görülmesi oldukça yüksek orandadır. Crohn hastalarında, perianal fistül görülmesi riski bütün yaşam boyunca %14 ile %38 oranında bildirilmiştir. Özellikle kalın bağırsağı tutan, yani koleraktal tutulum gösteren Crohn hastalarında, %90’nın üzerine çıkabilmektedir, hastalığın seyri boyunca ve bazen, Crohn hastalığının ilk bulgusu olarak perianal apse ve fistül ortaya çıkabilir. İşte en önemli konulardan biri bu.

Özellikle şüphelendiğimiz vakalarda, altta yatan bir Crohn hastalığı olmadığını bazen ekarte etmemiz gerekir. Çünkü bu hasta grubunda, yani iltihabi bağırsak hastalığı olan, Crohn gibi, Ülsertif Kolit gibi hasta grubunda uygulanacak her türlü müdehalenin, özellikle cerrahi girişimlerin ayrı bir özelliği vardır. Çünkü bu hastalarda yara iyileşmesi geçtir ve bağışıklık sistemleri zayıftır. Cerrahi girişimlerin sınırları bu yüzden farklıdır. Normal hastalarda, çok daha güvenle yapılan fistül ameliyatları, Crohn hastalığında örneğin anal sfinkter mekanizması üzerinde kötü, hatta fonksiyonunu kaybettirici etki yaratabilmektedir. Tüm bu açılalardan önemli bir noktadır. Perianal fistüllerde altta yatan bir hastalığının olup olmadığının ayırt edilmesi bu noktada en önemli konudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>