Anal apse nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (7)

Genellikle anal kanalda yerleşik olan anal bezlerin ağızlarında tıkanma, şişme ve iltihap biriktirmesi ile gelişerek bizim dışarıdan göremediğimiz bez yapılarında apseleri oluşturması yaygın bir sorundur.

Düzensiz dışkılama, erkek cinsiyeti, kötü hijyen, bağışıklık sistemini zayıflatan birtakım hastalıklar, kabızlık ve şeker hastalığı gibi çeşitli unsurlardan sıklıklar rastlanan hasta grubunda, kimisinde kesin bir nedensellik ilişkisi bulunmamaktadır. Bazı hastalardaki anal apseler, altyapı özelliklerinden hiçbirisi olmadan da görülebilmektedir.

Diğer apse rahatsızlıklarına benzer belirtileri bulunmaktadır.Hastalarda çok ciddi sıkıntılar yaratacak oturamama tarzında olan hassasiyet, zorlayıcı şekilde ağrı, anal/makat bölgede şişkinlik ve daha ileri vakalarda halsizlik ve ateş gibi rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Aslında, proktolojik muayene ile tanınmaları kolaydır. Ancak muayenede saptanamayan supralevator apseler ve bazı yüksek apseler kendini gizleyerek, derin yerleşimli olan apseler olabilmektedir. MR ve kolonoskopi ile görüntüleme Crohn hastalığı ekartasyonu için gerekebilmektedir.

Tüm apselerin oluşumu patlama ve açılma şeklindedir. Apse sorununda vakit kaybetmeden, uzman bir cerrahın uygun olan teknikle ve anestezi altında apseyi drene etmesi, bu sorunun tekrar yaşanmasının önlenmesi için gereklidir. Sorun, uygun bir drenaj sonrasında koruyucu tedbirler alınarak, ilk defa apse ile karşılaşan hastalarda iyi kullanılan bir şansla tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Apse oluşumundan sonra anal fistüle dönüşme, yani apsenin fistülize olması, bizleri uğraştıran farklı bir problem olmaktadır. Bu konunun da ayrı bir başlık altında ayrıntılı biçimde incelenmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>