Anal abse ve fistüllerin tedavisi

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (3)

Perinal fistüller kronik ve sıkıntılı hastalık gruplarından birisidir. Sıklıkla anal apse drenajları sonrasında gelişmektedir. Anormal bir şekilde gerçekleşen yol genişlemesine, bir ağzı anüs etrafında görülebilen diğer iç ağzı da bağırsak içinde bulunmasına, perinal ya da anal fistül adı verilmektedir. Cerrahi müdahale gerektiren fistüller, kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmayarak gelişir ayrıca konservatif yöntemlerle de iyileşmemektedir.

Anal fistüller, dikkatli ve deneyimli bir cerrahi ile maksimum derecede teknoloji kullanımı gerektiren özel bir hastalıktır. Tersi bir durumda, anal kasların zarar görmesi ve nüks etmesi ile ve anal inkontinens komplikasyonu gelişmesine yol açmasıyla karşılaşılabilinir. Tekrarlayan her durumda cerrahi müdahale daha zor ve riskli bir duruma gelir.

İyi bir şekilde haritalandırılması, anal apse ve fistülün şeklinin ve yolunun tam olarak saptanması, bu rahatsızlığın başarılı bir tedavi süreci için gereken ilk adımıdır. Ayrıntılı bir proktolojik muayene, anal ultrason, enderoktal ultrason, pelvik MR gibi teknolojilerin bulunduğu proktoloji merkezleri özellikle daha zor fistül vakaları için vazgeçilmez olan konulardandır.

Surgisis-anal tıkaç, VAFT ve fibrin yapıştırıcı gibi ortaya henüz atılmış ola diğer yöntemlerden farklı, klasik ameliyat dışındaki yöntemler, ne yazık ki tedavinin başarısızlığına ve uzun dönem sonuçlarında belirsizlik oluşmasına sebep olmuştur.

Seton adı verilen yöntem, doğru olarak tespit edilip haritalandırılan fistül yolunun iç ve dış ağızlarının bulunduğu yerde, ipliksi bir materyalin yerleştirilmesi ile uygulanmaktadır. Crohn hastalarına uygulanan yöntem, uzun süre veya ömür boyu hastalarda gevşek şekilde kalmaktadır. Fistülü tamamen yok etmek yerine, fistülün apseleşmesini önlemek amacıyla uygulanmaktadır. Zamanla kaslara zarar vermeden iyileşmeyi sağlamak ve setin yardımıyla fistülün kurtulmasını sağlama amacı ise kesici setin uygulamasında gerçekleştirilmektedir. Hastalarda kaslara zarar vermesi ve setonun birçok kez sıkılma ihtiyacından da ötürü, kesici setin yönteminin düşünüldüğü gibi olmayan dezavantajları, hastalarda ağrı ve stres yaratır. Dolayısıyla teknolojik gelişmelerin doğal olarak gelişen bu işlemde payı büyüktür. Sıkmaya gerek kalmadan kasların minimum zarar görmesini sağlayan diğer teknik ise, bu limitasyonların çoğunu ortadan kaldıran hibrid veya elastik setin tekniğidir. Birçok teknik özelliğe sahip olan ve doğru uygulandığı zaman sonuçları en iyi bilinen yöntemdir.

Hastayla kurulan iletişimi doğru olması, doğru tekniğin kullanılması, iyi anlaşılan fistül olgusu bulunması, doğru tekniğin ve haritalandırılmanın iyi yapılarak kullanılması tedavinin başarısı için bilinmesi gereken durumlar olarak, kullanılacak tekniğin önemi yoktur. Crohn hastalığının olup olmadığı, fistül olgusunun iki ağız arasında yer alırken nasıl seyrettiği, kasları ne miktarda içine aldığı, yan dallarının olup olmaması, at nalı şeklinde karşı tarafa uzanıp uzanmadığının belirlenmesi, koruyucu önemlerin hastaya da anlatılarak, çok yönlü bir tedavi stratejisinin oluşturulmasını sağlamaktadır. Tüm bu yöntemler uygulansa bile, maalesef hiçbir cerrah fistül probleminin tek seferde tamamen ortadan kaldırılacağını iddia edemez. Tedavinin profesyonelce uygulanması ve bütünselliği, tekniğin isminden ziyade hastaların dikkat etmeleri gereken konu olmalıdır.

Merkezimizde anal fistül tedavisi için gerçekleştirilen uygulamalar

– Crohn hastalığı gibi altta yatma olasılığı bulunan daha riskli hastalıkların dışlanması için, ek patolojiler ile anal fistüllerin ayıklanması, sınıflandırılması ve doğru tanının konulması,

– Apse/fistül haritalandırılmasının (maping) MR, anal ultrason, pelvik phase gibi gelişmiş tanı tekniklerinin kullanılarak tam yapılması,

– Tekrarlayan vakalarda anal basınçların değerlendirilerek sfinkter harabiyetleri açısından incelenmesi (anal motilite/manomatri çalışmaları)

– Flap cerrahisi, fistülotomi ve setin uygulaması gibi çağdaş yöntemler arasından en uygunun seçilip uygulanması,

– Anal kontinensin düzeltilmesini sağlamak adına, geçmiş ameliyatlardan dolayı oluşan kas yaralanması ve tekrarlayan vakaların fistül sorunun giderilmesi için biofeedback tedavisi gibi tedbirler alınması.

One Response to Anal abse ve fistüllerin tedavisi

  1. Bay WordPress diyor ki:

    Merhaba bu bir yorumdur.
    Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>