Anal fistülde (makatta fistülde) seton uygulaması nedir?

Anal fistülde seton uygulaması, yine cerrahi tarihinin en eski ameliyatlarından biridir. Seton, Latince’de hayvan kılı demektir ve Seton tekniğini ilk olarak Hipokrat “at kuyruğu kılı” kullanarak yapmıştır, binlerce yıl önce.

Seton uygulaması hala, Amerika Birleşik Devletleri dahil, zorunlu olarak yapılan bir ameliyattır en büyük özelliği anal kaslara zarar vermemesidir. İki çeşit temelde Seton kullanılır, bunlar ise şöyledir;

  1. Gevşek Seton (Loos seton) uygulaması. Bunda hastada uzun süre ya da yaşam boyu kalır. Aslında fistülü tedavi etmekten çok, fistülün hep açık kalıp, yeni apselerin oluşmasını engellemeye yöneliktir.
  2. Kesici Seton uygulaması. Bu uygulamada, bazı dikiş materyelleri, teller kullanılır. Fistül traktı yavaş yavaş kesilerek, adete bir buz kalıbını telle keser gibi bir süreçte, anal kaslara zarar vermeden, yani anal kaslar ayrışmadan bir tür fistülotomi yapılması rasyoneline dayanır. Ancak, kesici setonun zannedildiğinin aksine anal kaslara az veya çok zarar verdiği tespit edilmiştir.

En çağdaş yöntem dediğimiz seton uygulaması ise Hipbirt Seton veya Gevşek Seton dediğimiz, bizim ekibimiz tarafından yaratılan bir tekniktir. Bu teknik batı dünyasında da, uluslararası literatürde de “en iyi seton uygulaması” olarak kabul edilmiştir. Bizim uyguladığımız Hibrit Seton tekniğinde, anal kaslar ciddi bir zarar görmemektedir, bu demonstre edilmiştir. Bunun yanı sıra, kesici setonda olduğu gibi, sürekli, defalarca sıkılması tarzında, ağrılı, hastayı rahatsız eden ek bir uygulamaya da gerek kalmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>